Microsoft przesunął termin premiery 64-bitowej wersji systemu Windows

Według najnowszych doniesień z Redmond, Microsoft po raz kolejny przesunął termin premiery 64-bitowej wersji systemu Windows. Obecnie wypuszczenie rozszerzonych „okienek” zaplanowane jest na pierwszą połowę 2005 roku.

Opóźnienie uderzy w znacznie większym stopniu w AMD niż Intela, bowiem ta druga firma zapowiedziała wypuszczenie 64-bitowych chipów dopiero w momencie pojawienia się nowej wersji „okienek”. Tymczasem AMD już sprzedaje swoje procesory 64-bitowe, które na razie nie mogą się zaprezentować pełni swych możliwości, albowiem nie ma oprogramowania wykorzystującego ich wszystkie funkcje.

W nieoficjalnych wypowiedziach pracowników AMD coraz częściej można usłyszeć, że opóźnienie premiery Win64XP jest wynikiem tajnego porozumienia pomiędzy Intelem i Microsoftem. Tymczasem przedstawiciele koncernu z Redmond tłumaczą opóźnienie przedłużającą się procedurą testowania drugiego Service Packa dla systemu Windows XP, co obecnie dla Microsoftu jest zadaniem priorytetowym.

64-bitowy Windows nie jest jednak jedynym produktem, który nie pojawi się na czas, albowiem problem ten dotknie także oprogramowania Windows Server 2003 w wersji 64-bitowej. Co więcej, również pierwszy pakiet uaktualnień i poprawek dla serwerowego systemu Microsoftu (SP1 for WS 2003), który pierwotnie był zapowiadany jeszcze na ten rok, pojawi się nie wcześniej, niż na początku 2005 roku.

Źródło informacji: The Inquirer