Microsoft vs Linux

Prokuratura stanu Massachusetts wszczęła śledztwo przeciwko koncernowi Microsoft, który podejrzewany jest o stosowanie praktyk odwetowych przeciwko producentom sprzętu, którzy dołączają do swoich komputerów system operacyjny Linux.

System Linux jest powszechnie uznawany za najgroźniejszego konkurenta Windows na rynku systemów operacyjnych. Microsoft od pewnego czasu oskarżany jest o praktyki mające osłabić konkurenta. Do wiadomości publicznej nie podano nazw producentów, którzy mogli być dyskryminowani przez Microsoft. Wśród firm, które oferują często sprzęt z Linuksem są m.in. IBM, Dell i Sony.

Jeśli prokuraturze uda się dowieść, że Microsoft faktycznie dyskryminował innych producentów, oznaczać to będzie naruszenie ugody, którą koncern zawarł z rządem federalnym i 18 stanami USA, w zamian za odstąpienie od procesu antymonopolowego. Massachusetts to jeden ze stanów, które ugody nie podpisały i jedynym, który wciąż walczy w sądzie przeciwko koncernowi z Redmond. Władze stanowe twierdzą, że ugoda miała poważne luki prawne. – Jest to dość dziwna sprawa, zważywszy na kilka warstw nadzoru nad wprowadzaniem przez Microsoft uzgodnień umowy – powiedział rzecznik koncernu Jim Desler.

Źródło: Gazeta Wyborcza | CNET