Międzynarodowy Konkurs Programowania Zespołowego

Dnia 28 marca w Pradze spotkali się najlepsi na świecie specjaliści w programowaniu zespołowym, aby uczestniczyć w światowym finale znanym jako Międzynarodowy Konkurs Programowania Zespołowego (International Collegiate Programming Contest). Konkurs jest organizowany przez stowarzyszenie ACM (Association for Computing Machinery). W finale udział wzięły dwie polskie drużyny.

Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego zajęli 10 miejsce, a informatycy z Uniwersytetu Jagiellońskiego znaleźli się na 27 miejscu. Zwycięstwo należało do drużyny z Petersburga.

Wykorzystane zostały technologie Open Source, Linux i Eclipse.

Zeszłoroczną edycję konkursu wygrała reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego, która w światowym finale w Beverly Hills pokonała drużyny z 69 uczelni z całego świata. Zwycięzcami konkursu ACM zostały „Warszawskie Orły”, czyli drużyna reprezentująca Uniwersytet Warszawski. Trójka studentów (Andrzej Gąsienica-Samek, Krzysztof Onak oraz Tomasz Czajka) pod opieką profesorów UW (Jan Madey i Krzysztof Diks) okazała się bezkonkurencyjna i najlepiej poradziła sobie z zadaniami.

W bieżącym roku udział wzięły 72 grupy 3 – osobowe, rozwiązujące przez 5 godzin zadania w których najważniejszymi umiejętnościami są zdolności logicznego i strategicznego myślenia oraz odporność psychiczna.

„Dzięki konkursowi studenci rozwijają swoje umiejętności, których będą potrzebowali w przyszłości w realnych sytuacjach. Platformy open source zostały już zaadoptowane w biznesie, edukacji i rozwiązaniach dla administracji rządowej. Obecni studenci już w niedalekiej przyszłości zaczną pracę właśnie w tych sektorach jako wykwalikowani programiści” – powiedział Gabby Silberman, Program Director, IBM Centers for Advanced Studies oraz Sponsorship Ecexutive.

„ICPC jest najbardziej prestiżowym konkursem uniwersyteckim w dziedzinie informatyki, nauki i inżynierii” – powiedział dr Bill Poucher, ICPC Executive Director. „Organizowany przez ACM, wspierany przez inicjatywy uniwersyteckie oraz sponsorowany przez IBM konkurs ICPC rozwinął się w tym roku jeszcze bardziej angażując dziesiątki tysięcy najbardziej uzdolnionych studentów na całym świecie”.

W ramach zaangażowania IBM w edukację, firma będzie blisko współpracować z reprezentantami i opiekunami zespołów, dostarczając wszelkie niezbędne technologie oraz oprogramowanie do uniwersytetów. Specjaliści firmy będą również kontaktować się z wykładowcami, by dowiedzieć się, jakie doświadczenie i wiedzę mają obecnie profesorowie uniwersyteccy wobec tak szybko zachodzących zmian w świecie informatyki.

Konkurs ICPC jest najstarszą, największą i najbardziej prestiżową inicjatywą dla młodych programistów. Organizowany jest przez stowarzyszenie ACM i swoimi korzeniami sięga 1970 roku, kiedy to po raz pierwszy odbyły się zawody w drużynowym programowaniu. Odkąd IBM stał się sponsorem konkursu (w 1997 roku), liczba uczestników wzrosła czterokrotnie. W tym roku konkursy regionalne wyłoniły dziesiątki spośród tysięcy uczestników z ponad 1300 uniwersytetów z 68 krajów. Zasadą konkursu jest promowanie kreatywności, pracy zespołowej i innowacyjnego podejścia w tworzeniu rozwiązań software’owych. Inicjatywa ACM umożliwia młodym programistom sprawdzenie umiejętności pracowania pod presją czasu i w bardzo konkurencyjnym otoczeniu.

Zobacz również:

Studenci UW mistrzami świata w programowaniu
Polak najlepszym informatykiem