Najczęściej wykrywane wirusy września

Wrzesień był, ogólnie rzecz ujmując, spokojnym miesiącem jeżeli chodzi o wirusy komputerowe. Żaden z nowopowstałych złośliwych kodów nie przyczynił się do większych incydentów. Jednak odkrycie nowej luki w bezpieczeństwie systemu Windows – Exploit/MS04-028 – daje powody do niepokoju. Problem ten dotyczy w rezultacie bardzo dużej części oprogramowania.

Odpowiednio spreparowany plik zawierający grafikę w formacie JPEG może spowodować uruchomienie na atakowanym komputerze złośliwego kodu. Bardzo możliwe, że najnowsze wirusy wykorzystają ten mechanizm do rozprzestrzeniania się.

Zostawmy jednak przyszłość. Mimo, że w zeszłym miesiącu nie odnotowano epidemii, to wirusy nadal powodują infekcje. Zgodnie z danymi zebranymi przez darmowy skaner antywirusowy Panda ActiveScan wrzesień zdominowany był (podobnie jak poprzednie miesiące) przez Downloadera.GK (koń trojański, który pobiera i uruchamia aplikacje typu adware). Trojana, który zainfekował więcej komputerów niż, każdy z pozostałych pojawiających się w rankingu. W Polsce i na świecie był on odpowiedzialny za ponad 21 procent ogółu incydentów. Następne miejsce przypadło nowej grupie konia trojańskiego, które pozwalają na zdalne uruchomienie określonego programu bez zgody użytkownika – przykładem tego był Mhtredir.gen (6.64% na świecie i 10,4% w Polsce).

Poniżej prezentujemy ranking najczęściej infekujących wirusów w Polsce i na świecie:

Polska:

Trj/Downloader.GK 22,05 % infekcji
Exploit/Mhtredir.gen 10,4 % infekcji
W32/Sasser.ftp 6,98 % infekcji
Trj/StartPage.FH 5,90 % infekcji
W32/Bagle.pwdzip 4,49 % infekcji
W32/Gaobot.gen.worm 3,75 % infekcji
VBS/Redlof.A 3,50 % infekcji
W32/Parite.B 3,33 % infekcji
W32/Bagle.AW.worm 3,24 % infekcji
Trj/Briss.A 3,03 % infekcji

Łączna liczba przeskanowanych komputerów w Polsce wynosi 32220

Świat:

Trj/Downloader.GK 21.32% % infekcji
Exploit/Mhtredir.gen 6.64% % infekcji
W32/Netsky.P.worm 5.78% % infekcji
W32/Sasser.ftp 5.53% % infekcji
W32/Gaobot.gen.worm 4.62% % infekcji
Trj/Briss.A 4.01% % infekcji
Trj/StartPage.FH 3.96% % infekcji
W32/Mabutu.A.worm 3.25% % infekcji
Trj/Qhost.gen 3.19% % infekcji
Trj/Downloader.JH 2.90% % infekcji

Łączna liczba przeskanowanych komputerów na świecie wynosi 718560.

Podsumowując trojany są nadal w czołówce. Trend się utrzymuje. Trojany nada zajmują wysokie pozycje i są niezwykle niebezpieczne. Niestety jest to symptom wzrastającej liczby cyber-przestępstw popełnianych w Internecie.

Luki w oprogramowaniu to równie poważne zagrożenie. Cztery pierwsze miejsca to efekt wykorzystania luk w aplikacjach do rozprzestrzeniania się złośliwego kodu. Wielu użytkowników nadal nie aktualizuje swojego oprogramowania. Jest to tym bardziej niepokojące w obliczu doniesień o Exploit/MS04-028, który dotyczy plików JPEG uważanych za wielu za bezpieczne.

Źródło informacji: Panda Software

Zobacz również:
– Nowe narzędzie do wykrywania dziurawych bibliotek GDI+
– Exploit na krytyczną lukę w Windows
– Krytyczna luka w oprogramowaniu Microsoftu (MS04-028)
– Downloader.L najczęściej spotykanym wirusem na świecie