Najszybszy komputer świata

Krajowa Służba Meteorologiczna Stanów Zjednoczonych zaczyna użytkowanie komputera, który po pełnym zainstalowaniu będzie najszybszym komputerem świata. Oddana już do użytku pierwsza część projektu to grupa 44 serwerów IBM, której zdolność obliczeniowa wynosi 7,3 biliona operacji na sekundę. Cały projekt zostanie zrealizowany do 2009 roku i będzie wówczas w stanie dokonywać 100 bilionów obliczeń na sekundę.

Urządzenie to będzie pomagać synoptykom, którzy realizują programy kompleksowe to znaczy bazujące na danych atmosferycznych z całego globu, na podstawie których sporządzane prognozy dla poszczególnych regionów na godziny i dni. Prognozy takie są wykorzystywane w lotnictwie, rolnictwie i w wielu innych dziedzinach.

Większe możliwości obliczeniowe pozwolą – jak się oczekuje – sporządzać dokładniejsze prognozy huraganów, których sezon właśnie się rozpoczął. Dokładne i długofalowe prognozy będą bardzo pomocne dla nieustannie powiększającej się grupy ludności zamieszkującej wybrzeża.

Nowy komputer nie został zainstalowany w żadnym z obiektów rządowych, lecz w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu w Gaithersburgu w stanie Maryland i będzie połączony ze służbą meteorologiczną linią szybkiego przekazu danych.

Na budowę komputera zostanie wydanych w ciągu dziewięciu lat około 200 milionów dolarów.

W 2000 roku Krajowa Administracja Oceanów i Atmosfery zainstalowała superkomputer zdolny dokonywać pięć bilionów operacji na sekundę w Laboratorium Systemów Prognoz w Boulder w stanie Colorado. Laboratorium to sporządza modele matematyczne wykorzystywane do sporządzania prognoz jednodniowych.

Źródło: PAP

Zobacz również:

Superkomputer wagi ciężkiej

Aktywny Cray

Trylion operacji w ciągu sekundy już w 2010 roku ?

Nowe superkomputery IBM-a

Crash-testy Chryslera na Linuxie

Superkomputer z Opteronami

Atomowy Linux

Chiny mają swój superkomputer

8.3 teraflopa pod Linuxem !

The Earth Simulator

Najsilniejszy komputer w Europie

IBM prezentuje serwer uniksowy Regatta

Szkoci budują myślące superkomputery

Rosjanie zbudowali myślący komputer
Dostęp do Wi-Fi za darmo
Chiny przechwyciły ruch intern…
Jakich antywirów się wystrzega…
Najnowsze firmware PS3 złamane…
Dobrze skonfiguruj IPv6
Najszybszy dysk o pojemności 3…
Potwierdzono cel ataku botnetu…
Haker skazany
Rozpoczyna się era sprzętowego…
Haker ujawni luki w HTML5
Szkoła Hakerów – Kurs Hackingu Bez Cenzury