Nawałnica spyware. Czym i jak się bronić?

Ostatnimi czasy obserwujemy istną nawałnicę programów typu spyware. Często stajemy przed trudnymi decyzjami, ponieważ jesteśmy zalewani masą aplikacji, które mają nas chronić przed złośliwym kodem. Serwis NetworkWorld przeprowadził testy aplikacji zabezpieczających.

Z reguły wybór jest taki: mniej kosztowne rozwiązania filtrujące dane na punktach dostępowych, droższe rozwiązania instalowane na każdym komputerze w firmie bądź najdroższe rozwiązania skupiające w sobie zarówno filtrowanie punktu dostępowego jak i każdego komputera z osobna.

Jak wykazały testy przeprowadzane przez NetworkWorld, jeżeli zależy nam na tanim i szybkim wdrożeniu ochrony, najlepszym rozwiązaniem jest instalacja filtrów pracujących na głównych punktach dostępowych naszej sieci.

Ochrona umieszczona na punktach dostępowych jest także łatwiejsza w administracji (i to znacznie).

Najlepszym rozwiązaniem – ale najdroższym – jest zainstalowanie odpowiednich aplikacji zarówno na punktach dostępowych jak i na każdym komputerze w sieci. Mamy tutaj podwójną ochronę.

Jeżeli chodzi o konkretne aplikacje, najlepiej wypadł McAfee Secure Web Gateway, który osiągnął skuteczność ok. 90%. Następnie mamy: ESafe version 5, WebSense Web Security, CounterSpy Enterprise Version 1.5, InterScan Anti-Spyware Suite, OfficeScan Anti-Spyware Suite, Omniquad AntiSpy Enterprise Version 3.3, Spy Sweeper Enterprise 2.1 oraz eTrust PestPatrol Corporate Edition v5. Wszytskie w/w aplikacje uzyskały ponad 80%.

Najgorzej z wszystkich aplikacji wypadły programy McAfee Anti-Spyware Enterprise 8.0i oraz Spyware Defense V1.3.
Źródło: Network World
Polska drugim źródłem spyware na świecie
Ponad 100 tys. wykrytych programów typu spyware
Oprogramowanie typu Spyware coraz groźniejsze