Nowe oblicze Lindowsa

Firma Lindows, znana z systemu operacyjnego, który miał być Linuxem obsługującym aplikacje windowsowe (co ostatecznie okazało się obietnicą bez pokrycia), próbuje podbić rynek w inny sposób. Tym razem ma chyba większe szanse.
Lindows we współpracy z firmą Elegent Technologies opracował urządzenie Lindows Media Computer. LMC to mały (obudowa mini-ATX), tani komputer, stworzony przede wszystkim z myślą o obsłudze multimediów. Jego podstawowymi atutami mają być cena oraz wygoda obsługi porównywalna ze sprzętem elektroniki użytkowej, np. odtwarzaczami DVD.

W LMC zastosowano ciekawe rozwiązanie etDVD. Dzięki niemu można oglądać filmy lub słuchać muzyki bez uruchamiania systemu operacyjnego. Dopiero po kliknięciu myszy lub wciśnięciu przycisku na klawiaturze wystartuje system. LMC standardowo jest dostarczany oczywiście z Lindows OS. Urządzenie pozwala na odtwarzanie płyt DVD, VCD, CD oraz plików MP3. Sterowanie dokonuje się za pomocą menu ekranowego lub klawiatury (która nie jest niezbędna do działania systemu). LMC może też pracować jako pełnoprawny komputer i służyć do uruchamiania Internetu, aplikacji biurowych czy gier.

Dzięki zastosowaniu procesora VIA C3 933MHz, komputer nie posiada wentylatora i pracuje cicho. Podstawowa wersja LMC jest wyposażona w 128MB pamięci, dysk twardy 20GB, napęd DVD, klawiaturę, mysz i głośniki. Cena jest więcej niż przyzwoita – w amerykańskich sklepach wyniesie 329 USD.

Zobacz więcej w działach Lindows oraz Hardware