Nowy superkomputer w Rosji

Azjatyckie firmy Tyan Computer oraz Chenbro Micom wygrały przetarg na dostarczenie komponentów dla nowego, rosyjskiego superkomputera o nazwie SKIF Cyberia.

Maszyna powstanie w miejscowości Tomsk na Syberii i zostanie zbudowana przez zarejestrowaną w Rosji firmę T-Platfroms. Wartość transakcji oceniono na 1,9 mln USD.

Jak podają pomysłodawcy projektu, będzie to najszybszy superkomputer nie tylko w Rosji, ale również w całej Europie Wschodniej i krajach Wspólnoty Niepodległych Państw.

Wydajność maszyny ma według założeń sięgnąć 7,8 teraflopów, dzięki czemu rosyjski cud techniki zajmie ok. 60 pozycji na liście największych superkomputerów świata.

Azjatyccy producenci dostarczą do jego budowy m.in. dwuprocesorowe, serwerowe płyty główne Tyan Tempest i5000VF (S5380) oraz obudowy Chenbro RM11702 1U.

Jeden klaster będzie składał się z 238 stacjo roboczych, wyposażonych w dwa, dwurdzeniowe chipy Intel Xeon 5150 o jądrze Woodcrest.

Ponadto system będzie posiadał 1,1 TB pamięci RAM oraz 22,5 TB przestrzeni dyskowej.

Nowy superkomputer zostanie zainstalowany na Uniwersytecie w Tomsku, który jest najstarszą rosyjską uczelnią i oddalony jest od Moskwy o ok. 3500 km.

Źródło: Digit Times