Od dziś domena „.eu” dla wszystkich

Od dziś każdy mieszkaniec UE będzie mógł złożyć wniosek o rejestrację strony internetowej na nowej domenie „.eu”.

Dotychczas takie wnioski mogły składać jedynie firmy i instytucje publiczne, i robiły to chętnie: od grudnia wpłynęło ponad 300 tys. wniosków.

Z wnioskami o rejestrację nazwy swojej strony internetowej należy się spieszyć, ponieważ obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Raczej nie będzie już można wykorzystać nazw takich tak „sex.eu” czy „biznes.eu”, ponieważ do tej pory ubiegano się o nie najczęściej.

A właśnie to, aby nazwa nie była już zajęta przez kogoś innego, jest jednym z oczywistych warunków pomyślnej rejestracji. Nazwa musi się składać z minimum dwóch znaków wybranych spośród liter od a do z, cyfr od 0 do 9 oraz ewentualnie łącznika „-„.

Domeną zarządza rejestrator – belgijsko-włosko-szwedzka organizacja non profit EURid. Na jej stronie internetowej www.eurid.org można znaleźć listę rejestratorów z poszczególnych krajów, którzy udostępniają usługę.

Rejestracja kosztuje 10 euro, ale trzeba też ponieść koszt marży nałożonej przez wybranego administratora.

Komisja Europejska chce, by domena „.eu” dorównała pod względem popularności domenie „.com”. Dlatego bardzo zachęca do zainteresowania się nową inicjatywą. Polskich użytkowników internetu ma przekonać plakat (pisownia oryginalna): „Działasz w Europie? Pokaż to!”.

Źródło: PAP