Odszkodowanie za problem z odtworzeniem zabezpieczonej płyty CD

Firma EMI Music France ma zwrócić pieniądze klientce, która kupiła legalnie płytę CD z zabezpieczeniami antypirackimi i przez te blokady nie była w stanie jej odsłuchać w odtwarzaczu w swoim samochodzie.

Wyrok trybunału w Nanterre pod Paryżem wywołał w zeszłym tygodniu duże echo nie tylko we Francji, choć wcale nie rozstrzygnął sporu, czy ważniejsza jest swoboda odtwarzania płyt przez konsumentów, czy interesy firm broniących się przed piractwem.

Skargę w imieniu pani Francoise Marc złożyło stowarzyszenie obrony konsumentów UFC-Que Choisir. Kupiła ona płytę kompaktową popularnego we Francji muzyka Alaina Souchona w supermarkecie znanej także w Polsce sieci Auchan. Nikt nie poinformował jej, że płyta ma specjalne zabezpieczenia przed przegrywaniem, które nie są, niestety, doskonałe. Powodują bowiem, że niektórych krążków nie można odgrywać w odtwarzaczach komputerowych i w niektórych zwykłych odtwarzaczach CD. W jej renault clio – jak informuje „Liberation” – śpiewu Souchona usłyszeć się nie dało.

Sąd uznał, że złamano prawa konsumenta, bo zabrakło odpowiednich informacji na płycie CD. Co więcej jednak, wymiar sprawiedliwości uznał de facto, że płyta była produktem z ukrytą wadą, a więc w ogóle nie powinna być dopuszczona do handlu. „Wszyscy konsumenci, którzy mają takie płyty, mogą żądać zwrotu pieniędzy od EMI” – cieszy się stowarzyszenie Que Choisir. Poniosło ono jednak także częściową porażkę – trybunał nie przychylił się do jego wniosku, by zakazać wytwórni fonograficznej EMI stosowania podobnych zabezpieczeń przed kopiowaniem – „Jesteśmy zadowoleni, bo wymiar sprawiedliwości chroni artystów” – skomentował to Eric Tong Cuong, szef EMI Music France. Que Choisir postanowiło się nie poddawać i mimo zadowolenia klientki odwołuje się od wyroku.

Sprzedawcy we Francji szybko postanowili się zabezpieczyć. I tak w wielu sklepach wielkiej sieci FNAC już latem bieżącego roku – gdy sprawa stała się głośna – pojawiły się informacje, że ze względu na zabezpieczenia antypirackie krążki CD mogą nie nadawać się do wszystkich odtwarzaczy. Wkrótce zapadną wyroki w dwóch podobnych sprawach – przeciw Warner Music France, która wyprodukowała płytę CD Phila Collinsa (nie do odtwarzania na komputerach Macintosh bardzo popularnych we Francji), oraz Studio Canal i Universal Pictures Video (problemy z oglądaniem na wielu odtwarzaczach płyty DVD z filmem Davida Lyncha „Mulholland Drive”).

Źródło: Gazeta Wyborcza