Office XP

Nowy pakeit Office XP, którego premiera zapowiadana jest na 31 maja, będzie wymagał aktywacji online. Jeżeli użytkownik nie dokona jej przed 50 uruchomieniem pakietu, funkcjonalność aplikacji Office’a zostanie ograniczona tylko do odczytu i możliwości drukowania.

Według Microsoftu ponad 50% nielegalnych programów firmy rozpowszechnianych na rynku pochodzi z drugiej ręki. Większość osób pożycza oprogramowanie od swoich znajomych i instaluje je u siebie. Inni natomiast kopiują je i rozpowszechniają dalej. W celu wyeliminowania tego procederu nowe zabezpieczenia będą zezwalać na korzystanie z pakietu Office XP tylko na komputerze o takiej konfiguracji sprzętowej, jaka została wykryta w momencie aktywacji.

Aktywacja będzie polegała na podaniu 25-znakowego kodu dostarczanego wraz z oprogramowaniem. Następnie rejestrowany pakiet otrzymuje swój kod unikalny dla danej konfiguracji. Po umieszczeniu wszystkich kodów w bazach danych, Microsoft będzie w stanie kontrolować, czy pakiet nie jest instalowany na więcej niż jednym komputerze. Koncern twierdzi, że możliwe będzie zainstalowanie jednej kopii oprogramowania na komputerze stacjonarnym i jednej na przenośnym.