Pełna inwigilacja

Rząd Stanów Zjednoczonych rozważa, w ramach rozbudowy systemów bezpieczeństwa na lotniskach, możliwość wykonywania zdjęć rentgenowskich pasażerów. To o tyle kontrowersyjne, że podróżny na takim zdjęciu jest nagi.

Magnetometery, które pracują obecnie na lotniskach, nie są w stanie wychwycić broni wykonanej z plastiku, czy materiałów wybuchowych. Dlatego Amerykanie myślą nad innymi środkami bezpieczeństwa.

Susan Hallowell, szefowa laboratorium bezpieczeństwa ogranizacji Transportation Security Administration, zademonstrowała działanie takiego systemu, poddając się próbnemu zdjęciu w promieniach X. Choć pani Hallowell ubrana była w spódnicę i sweter, to jednak na monitorze była widoczna w stroju Ewy, oczywiście pomijając broń i bombę, które były ukryte pod jej odzieniem. „Prawdą jest, że takie zdjęcie czyni człowieka nagim i grubym, jednak dzięki temu widać wszystkie ukrywane rzeczy” – tak przekonywała niespeszona Hallowell.

Technologia została nazwana „backscatter” (z ang. rozpraszanie wsteczne), w związku z rozpraszaniem promieni X w ciele ludzkim. Promieniowanie to jest silniej odbijane od materiałów gęstych, takich jak metal czy plastik, a na zdjęciu uwidacznia się to ciemniejszym obrazem. Urządzenia prześwietlające są już używane w amerykańskich więzieniach i kopalniach diamentów w Południowej Afryce. Jednak nigdy dotychczas nie znalazły zastosowania na lotnisku. Hallowell zapewniła, że dawka promieniowania jest porównywalna z tą, jaką serwuje nam codziennie słońce. Przyznała także, że pasażerowie mogą być negatywnie nastawieni do tego pomysłu, przede wszystkim w związku z tym, że na monitorze widoczni są bez ubrania.

Biorąc pod uwagę fakt, że Amerykanie są najbardziej otyłym narodem na świecie, po wprowadzeniu systemu na lotniska, wkrótce będzie można się spodziewać protestów pograniczników.

Źródło informacji: Ananova