Pentagon testuje

Biometrics Fusion Center, centrum które zajmie się systematycznym naukowym badaniem skuteczności zabezpieczeń, realizowanych za pomocą najnowszych metod biometrycznych zostało powołane przez Amerykański Departament Obrony.

Sprawdzonych zostanie ponad 600 produktów oferowanych przez amerykańskie przedsiębiorstwa. Wśród nich są systemy sprawdzające tożsamość użytkowników oparte na analizie odcisków palców, głosu, siatkówki oka itp. Najlepsze otrzymają rekomendację Pentagonu i będą wykorzystywane w amerykańskiej armii do zabezpieczania dostępu do poufnych danych.

Zarządzający programem badawczym Phil Loranger z Departamentu Obrony USA stwierdził: „Hasła mogą zostać skradzione albo złamane, nawet bez wiedzy użytkowników. Systemy biometryczne są pod tym względem bardziej bezpieczne. W przyszłości powiązane z technikami klucza publicznego będą podstawą zabezpieczania danych, komputerów i pomieszczeń”.

Według badań IDC obecnie na systemy biometryczne wydaje się na świecie ok. 300 mln USD. Za cztery lata kwota ta ma wynieść 1,8 mld USD. Znajdą one zastosowanie głównie w sektorach: rządowym i prywatnym wysokich technologii, gdzie wartość zabezpieczanych informacji jest najwyższa.