Phishing za pomocą faksu – nowa forma oszustwa

Phishing to coraz powszechniejsza metoda nakłaniania użytkowników komputerów do wyjawiania poufnych danych osobowych (nazwa użytkownika, hasło, numer karty kredytowej, PIN itp.) a następnie wykorzystywania tych podstępnie wyłudzonych informacji do kradzieży pieniędzy i innych przestępstw.

Phishing zawsze opierał się w dużej mierze na socjotechnice, a jej granice wyznaczała jedynie wyobraźnia osób przeprowadzających ataki.

Nowe podejście często polega na wykorzystaniu uzasadnionych obaw użytkowników. Przykładem może być nowa technika phishingu, która pojawiła się w ciągu kilku ostatnich dni.

Mówi David Emm, konsultant ds. bezpieczeństwa w firmie Kaspersky Lab:

„Oszustwo polega na wysyłaniu wiadomości e-mail (nic nowego, jak na razie) do użytkowników systemu płatności PayPal (to też już znamy) z prośbą o potwierdzenie adresów e-mail, informacji o karcie kredytowej i hasłach PayPal.”

„Jednak zamiast prosić użytkowników o wypełnienie formularza online wiadomość zawiera polecenie, aby wydrukować formularz i przesłać go faksem na bezpłatny amerykański numer. Jest to zupełna nowość i trzeba przyznać, że ‚phisherzy’ wykazali się pomysłowością.”

Korzystając z okazji warto przypomnieć kilka podstawowych zasad zachowania środków ostrożności podczas korzystania z komputera:

– Nigdy nie należy ujawniać haseł, numerów PIN itd., jeżeli nie możemy ufać osobie, która żąda od nas takich informacji.

– Nie wolno wypełniać formularzy przychodzących wraz z wiadomościami e-mail.

– Nie należy klikać odsyłaczy zawartych w wiadomościach e-mail.

– Należy wprowadzać informacje tylko na bezpiecznych stronach WWW.

Warto sprawdzić, czy adres URL rozpoczyna się od https://, a w przypadku korzystania z przeglądarki Internet Explorer można użyć symbolu kłódki na pasku stanu w celu zweryfikowania otwieranej strony.

Zawsze należy wykorzystywać najnowszą wersję przeglądarki i instalować publikowane łaty bezpieczeństwa.