Pieniądze i informacje wyciekają z sieci

Od lipca do grudnia ubiegłego roku prawie czterokrotnie wzrosła na świecie liczba ataków komputerowych włamywaczy.

Na całym świecie notuje się tygodniowo 33 mln ataków hakerów – wskazują najnowsze raporty dotyczące bezpieczeństwa w Internecie. Według informacji zebranych w 180 krajach, w drugim półroczu 2004 r. celem najpoważniejszych ataków (mogły załamać zabezpieczenia, spowodować straty) były: usługi finansowe, przemysł, transport, media. Przedsiębiorstwa i instytucje notowały dziennie przeciętnie 13,6 ataku komputerowych włamywaczy i rozprzestrzeniających się przez Internet wirusów. W pierwszym półroczu było ich średnio 10,6.

Znacznie wzrosła – w ocenie najnowszej, siódmej edycji raportu firmy Symantec, uważanej za jedno z najpełniejszych źródeł informacji o internetowych zagrożeniach – liczba oszustw zwanych phishing: wyłudzanie, podszywanie się pod obce witryny, tworzenie fałszywych stron. Celem tych ataków jest wyłudzanie poufnych informacji, a szczególnie danych finansowych. W lipcu ubiegłego roku takich ataków było średnio 9 mln tygodniowo, w grudniu już 33 mln tygodniowo. Oznacza to wzrost o ponad 366 proc. W ocenie autorów raportu phishing w tym roku nadal stanowić będzie poważne zagrożenie.

Najwięcej ataków na systemy informatyczne firm oraz komputery indywidualnych użytkowników inicjowanych jest z terenu USA, Chin i Niemiec. Polska jest poza pierwszą dziesiątką krajów, z których dokonuje się najczęściej naruszeń bezpieczeństwa internetowego – wynika z raportu Symanteca. Jakkolwiek aktywność hakerów zwiększa się, to – według opublikowanego wczoraj raportu Centrum Bezpieczeństwa Microsoftu – ubiegły rok był spokojniejszy pod względem liczby nowych zagrożeń. Nie będzie to jednak tendencja trwała – ostrzegają specjaliści. Tworzący komputerowe wirusy kierują się zasadą: atakuj to, co nowe.

– W związku z szybkim rozwojem telefonii komórkowej, a zwłaszcza jej integracji z komputerami pojawiają się wirusy atakujące komórki – zwraca uwagę Andrzej Zaremba, specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa w polskim oddziale firmy Microsoft.

Przestępstwa internetowe w Polsce są jeszcze zjawiskiem rzadszym niż w USA czy Europie Zachodniej, ale zarówno kradzieże danych, jak i nielegalne transfery pieniędzy z kont osób fizycznych i podmiotów gospodarczych są notowane przez naszą policję. O kilkudziesięciu takich przypadkach tylko w Małopolsce mówili m.in. przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie podczas niedawnej konferencji poświęconej bezpieczeństwu w biznesie.

Źródło: Rzeczpospolita