Pierwszy komórkowy wirus

Programista o pseudonimie Vallez z miedzynarodowej grupy specjalizującej się w tworzeniu wirusów – 29A Labs – jest autorem pierwszego w historii wirusa na telefony komórkowe – Cabir.

Wirus infekuje telefony z systemami Symbian (Nokia: 3650, 7650, 9210, 9210i, 9500). Wirus nie wykonuje żadnych działań destrukcyjnych, a ze względu na relatywnie niewielką popularność Symbiana i modułów Bluetooth, liczba potencjalnie zagrożonych telefonów jest i tak nieduża. Nie da się jednak ukryć, że jest to pierwszy wirus rozsyłający się w sieciach komórkowych i w przyszłości na jego kodzie mogą zostać oparte zdecydowanie bardziej szkodliwe robaki. Uruchamia się jednak przy starcie i wyświetla napis „Caribe”.

Graham Cluley, ekspert z firmy Sophos, przypomina że w roku 2000 wirus Timifonica wysyłał z zarażonych komputerów SMS-y, jednak Cabir „jest pierwszym wirusem, który przenosi się z telefonu na telefon”.

Aplikacja nie wykorzystuje żadnych luk w oprogramowaniu, a po prostu właściwość komunikacji Bluetooth. Aparaty obsługujące ten standard automatycznie kontaktują się z innymi „sinozębymi” urządzeniami objętymi zasięgiem. Po znalezieniu takich telefonów, Cabir próbuje przesłać do nich swoją kopię. Wirus wyświetla też na wyświetlaczu zainfekowanego telefonu napis „Caribe-VZ/29a”.

Grupa 29a specjalizuje się w tworzeniu innowacyjnych wirusów, wprowadziła niedawno do sieci pierwszego robaka infekującego 64-bitową wersję systemu Windows.

Źródło: New Scientist, Kaspersky Lab