Polacy w finale Imagine Cup 2005

Już za kilka dni odbędzie się finał organizowanego przez Microsoft, dorocznego konkursu dla studentów Imagine Cup 2005. 27 lipca, w Jokohamie, w rozgrywkach finałowych wezmą udział aż trzy zespoły z Polski.

Tegoroczna edycja konkursu upływa pod hasłem „Tworzenie świata, w którym technologie znoszą wszelkie bariery między ludźmi”.

Zespoły rywalizują w dziewięciu kategoriach. Łącznie, we wszystkich kategoriach, startowało w tym roku 535 studentów z Polski.

W finale znalazły się trzy ekipy reprezentujące nasz kraj, jedna konkuruje w kategorii „Krótki Film”, dwie w kategorii „Tworzenie Gier”.

Zadaniem uczestników kategorii „Krótki Film” było stworzenie animacji, która zaprezentuje problem barier pomiędzy ludźmi.

Wśród sześciu finalistów tej kategorii znaleźli się Julia Górniewicz i Jacek Barcikowski z Uniwersytetu Warmii i Mazur w Olsztynie, czyli zespół o nazwie SKYLINED.

Do konkursu przygotowali półtoraminutową animację pt. „Pudeuka” („Boxes”), stworzoną w technice 2D.

W Jokohamie zmierzą sie z drużynami z Indii, Kanady, Meksyku, Turcji oraz Stanów Zjednoczonych.

Kategoria „Tworzenie Gier” wymagała od uczestników nie tylko umiejętności algorytmicznych i programistycznych, ale także wiedzy na temat sztucznej inteligencji i gier strategicznych.

Zawodnicy mieli za zadanie zaprojektowanie algorytmu sztucznej inteligencji, kierującego poczynaniami bohaterów gry.

Podróżując po organiźmie profesora Hoshimi i sterując nanorobotami i białymi krwinkami, mieli za zadanie uratować go przed złośliwymi wirusami.

Konkurs składał się z 4 rund. W pierwszej rundzie, przeznaczonej do rejestracji uczestników, wzięło udział 2000 drużyn z całego świata.

Runda druga miała charakter eliminacji krajowych i wyłoniła po 8 zwycięskich drużyn z każdego kraju.

W rundzie trzeciej wzięło udział 120 zespołów, z których ostatecznie do finału światowego zakwalifikowało się sześć.

Wśród nich aż dwa z Polski: Al@PUT, w osobach Wojciecha Jaśkowskiego oraz Jakuba Gorgolewskiego z Politechniki Poznańskiej oraz LORD of the BOTS, czyli Rafał Gliszczyński i Przemysław Makosiej z Politechniki Łódzkiej.

W finałowej rozgrywce spotkają się z drużynami z Brazylii, Chin, Estonii oraz Kanady.

„Cieszy nas bardzo sukces Polaków, tym bardziej, że tegoroczna rywalizacja przebiega na bardzo wysokim poziomie. Polscy studenci posiadają szeroką wiedzę w zakresie nowoczesnych technologii i ogromny potencjał twórczy.”

„Jesteśmy przekonani, że będą umieli skorzystać z tych atutów nie tylko w finale konkursu, ale również później, w życiu zawodowym. Tymczasem życzymy im sukcesu w Japonii i zapału do tworzenia nowych rozwiązań” – powiedział Karol Wituszyński z polskiego oddziału Microsoft.

Konkurs Imagine Cup powstał z myślą o młodych twórcach technologii informatycznych.

W tym roku dbywa się już po raz trzeci i cały czas się rozwija.

Podczas gdy w pierwszej edycji, w jedynej kategorii (Software Design) rywalizowało 1 tys. studentów z 25 krajów, tegoroczny Imagine Cup to już ponad 16 tys. studentów, reprezentujących 92 kraje i rywalizujących w 9 kategoriach konkursowych:

Projektowanie Oprogramowania,

Krótki Film,

Algorytm,

Wizualizacja,

Projekt dla Office,

Tworzenie Gier,

Technologie Informatyczne,

Tworzenie Witryny Internetowej,

Biznes Plan.
Konkurs ma na celu zaprezentowanie możliwości, jakie otwierają się przed ludźmi w ich codziennym życiu, dzięki wykorzystaniu nowych technologii.

Międzynarodowa rywalizacja w największym na świecie konkursie dedykowanym dla studentów jest jednocześnie okazją do wymiany doświadczeń, a także szansą na dostęp do nowoczesnych technologii i realizację swoich projektów i ambicji.

W finałach w Jokohamie weźmie udział 80 drużyn – w sumie 212 studentów z 44 krajów z całego świata.
Imagine Cup 2005

Da się zniszczyć Facebooka?
Anonymous vs. meksykański kart…
Nowy Android będzie bezpieczny…
Hakerzy zaatakowali usługi tel…
Microsoft przygotował “obejści…
Infekujące sajty z WordPressem…
Niebezpieczne malware na iOS 5
Stary kod tym razem atakuje Ma…
Jak “popsuć” więzienie od zewn…
Kolejny atak na centrum certyf…