Polak w dziesiątce najlepszych informatyków świata!

Zwycięzcami 17 Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej rozgrywanej w Nowym Sączu zostali jednocześnie czterej zawodnicy – dwaj z Chin, jeden z USA i jeden z Ukrainy.

W pierwszej dziesiątce najlepszych młodych informatyków na świecie znalazł się Polak – Filip Wolski, który zdobył złoty medal Olimpiady.

Reprezentanci Polski wywalczyli również dwa srebrne i jeden brązowy medal.

Pierwsze miejsce, zdobywając maksymalną ilość punktów, zajęli jednocześnie Weidong Hu i Yuan Zhou (Chiny), Eric Price (USA) oraz Yuriy Znovyak (Ukraina).

10 miejsce i złoty medal Olimpiady zdobył Filip Wolski, uczeń III LO Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Srebrne medale zdobyli Adam Gawarkiewicz (X LO w Toruniu) oraz Tomasz Kulczyński (VI LO w Bydgoszczy).

Brązowy medal wywalczył czwarty z naszych reprezentantów – Daniel Czajka do czerwca br. uczeń LO im. KEN w Stalowej Woli, od października br. student AGH w Krakowie.

Łącznie organizatorzy IOI 2005 przyznali 140 medali. Złote medale otrzymało 24 najlepszych olimpijczyków, srebrne 48, a brązowe 68.

Zmagania najzdolniejszych młodych informatyków globu rozpoczęły się 17 sierpnia br. W kampusie Wyższej Szkoły Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu walczyło rozwiązując zadania algorytmiczno-programistyczne 276 zawodników z 70 krajów.

Wcześniej elita młodych informatyków została wyłoniona w Olimpiadach krajowych. Czterech najlepszych Polaków musiało wcześniej pokonać 1000 zawodników aspirujących do miejsca w polskiej kadrze.

Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna (International Olympiad in Informatics, w skrócie IOI), to coroczne zawody programistyczne dla najlepszych uczniów szkół średnich z całego świata.

Olimpiada została powołana przez UNESCO w 1987 roku. Jej celem jest umożliwienie najlepszym informatykom z całego świata porównania wiedzy i umiejętności oraz wymiana doświadczeń naukowych i kulturowych.

Pierwsza Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna odbyła się w Pravetzu w Bułgarii w 1989 roku.

Kolejne Olimpiady miały miejsce na Białorusi, w Grecji, Niemczech, Argentynie, Szwecji, Holandii, na Węgrzech w Republice Południowej Afryki, Portugalii, Turcji, Chinach, Finlandii, Korei, Stanach Zjednoczonych.

W roku 2004 uczestnicy Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej po raz drugi gościli w Grecji. Kolejnym miejscem po Polsce będzie w 2006 roku Meksyk.
IOI 2005 Nowy Sącz