Polak wykrył błędy w Javie w komórkach

Poznański informatyk wykrył błędy w języku oprogramowania wykorzystywanym w większości telefonów komórkowych na świecie. Dzięki nim można przechwycić informacje zapisane w komórkach.

Cztery miesiące zajęło Adamowi Gowdiakowi z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego znalezienie błędów w Javie. Ten język komputerowy wykorzystuje się do tworzenia np. gier komputerowych, z których mogą korzystać posiadacze części komórek. Dwie luki odkryte przez Gowdiaka pozwalają nawet skasować oprogramowanie, które znajduje się w telefonie. Poznański informatyk stworzył specjalny program dla telefonów Nokii: dzięki niemu udało mu się wykasować pamięć telefonu, połączyć się z internetem i wydobyć z komórki spis telefonów i treść SMS-ów. Na szczęście błędy nie pozwalają przejąć zdalnie kontroli nad aparatem.

Gowdiak wysłał w sierpniu informacje o błędach do firmy Sun, producenta Javy. W ciągu dwóch tygodni powstało uaktualnienie oprogramowania – pojawi się ono w nowych telefonach, wyprodukowanych po wrześniu 2004 roku. Posiadacze starszych telefonów powinni uaktualnić oprogramowanie w aparatach.

„Na razie nie spotkaliśmy się z próbami wykorzystania tej luki” – zapewnia w serwisie CNet Eric Chu z Sun, dyrektor marketingu oprogramowania Java. Sun nie opublikował informacji o luce, uznając, że to producenci komórek powinni poinformować klientów.

Jak prognozują analitycy w 2004 roku na całym świecie zostanie sprzedanych 570 mln komórek. Co trzecia z nich będzie obsługiwała Javę.

Źródło informacji: Gazeta.pl