Policja zatrzymała dwóch internetowych oszustów

W piątek (28.05) mysłowicka policja przy ścisłej współpracy z wydawnictwem Helion zatrzymała dwóch młodocianych przestępców – Adrian S. „s1t3k” (14) i Dawid K. „sniff” (16 lat). Dokonywali oni zakupów w sklepie internetowym wydawnictwa przy pomocy cudzych kart płatniczych pochodzących z różnych części świata m.in. z Tajlandii, Niemiec, USA.

Zakupione książki sprzedawali następnie po zaniżonych cenach na serwisie aukcyjnym Allegro. Jeden z oszustów dokonywał transakcji kartami i zamawiał książki, które przychodziły na adres drugiego po czym razem je wysyłali i dzielili się pieniędzmi.

Dzięki autorskiemu systemowi firmy Helion, który pozwala na stały monitoring podejrzanych aukcji internetowych zaledwie w ciągu tygodnia od fraudu wykryto sprawę po czym natychmiast skontaktowano się z serwisem obsługującym płatności oraz policją.

Podczas zatrzymania zabezpieczono komputer oraz substancje służące do produkcji materiałów wybuchowych oraz dokumentacje na temat wytwarzania takich materiałów.

Jak do tej pory nie ustalono w jaki sposób oszuści uzyskali numery kart. Prawdopodobnie przestępcy płacili cudzymi kartami nie tylko w Helionie ale także w innych serwisach/sklepach internetowych.