Policja zatrzymała internetowego oszusta

Krakowscy policjanci zatrzymali 19-letniego mieszkańca Katowic, który dokonywał oszustw przy wykorzystaniu aukcyjnego portalu internetowego.

Do tej pory wiadomo o około 200 oszukanych osobach z terenu całego kraju, ale pokrzywdzonych jest prawdopodobnie dużo więcej.

Podkom. Sylwia Bober z zespołu prasowego małopolskiej policji poinformowała w poniedziałek, że mężczyźnie został przedstawiony zarzut dokonania kilkudziesięciu oszustw, a decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Oszust działał od końca 2002 roku. Posługując się na akcyjnym portalu pseudonimami: rutez, hacek, rewss, kolaps oferował on do sprzedaży różne towary po bardzo atrakcyjnych cenach. Początkowo, aby się uwiarygodnić, przeprowadził kilka uczciwych transakcji i dopiero po zdobyciu na forum internatów przychylnej opinii rozpoczął przestępczą działalność.

Osoby, które dokonały zamówień i wpłaciły odpowiednie kwoty, nie otrzymywały zakupionego towaru, sprawca przesyłał im cegłę, pocięty papier czy kawałek deski.

19-latek w trakcie swojej działalności posługiwał się danymi różnych istniejących osób: zbierał ich dane osobowe, sprawdzał, kiedy są w domu, by móc włamywać się do ich skrzynek pocztowych i przejmować korespondencję. Na nazwiska tych osób zakładał też konta bankowe, na które kupujący przekazywali później pieniądze od 200 do 1000 złotych – w efekcie trafiały one do rąk oszusta.

Po zatrzymaniu mężczyzny okazało się, że jeszcze jako nieletni dokonywał on podobnych przestępstw. W trakcie przeszukania użytkowanego przez niego mieszkania znaleziono szereg umów z bankami, karty płatnicze, kserokopie dokumentów – wszystkie one wystawione były na nazwiska osób, którymi oszust posługiwał się w trakcie swojej działalności.

Policja ustala całokształt jego działalności przestępczej. Dlatego prosi osoby, które zostały oszukane przez tego mężczyznę, a nie zgłaszały jeszcze tego przestępstwa, o kontakt z najbliższą jednostką policji lub z sekcją do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie pod nr tel. (012) 61-53-100.

Źródło: PAP