Policjanci ujęli dwóch internetowych oszustów

Dwóch mężczyzn, 18-latek i jego o 3 lata starszy wspólnik zakładali fikcyjne konta internetowe i oferowali do sprzedaży przedmioty, których nigdy nie mieli m.in. telefony komórkowe, laptopy i aparaty cyfrowe.

Oszukali w ten sposób, co najmniej 37 osób w całej Polsce na kwotę prawie 10 tys. zł. Według policji, pokrzywdzonych może być jednak kilkakrotnie więcej, a zyski oszustów mogły sięgnąć 100 tys. zł.

Śledztwo w tej sprawie trwało pół roku. Oszuści zakładali konta na fikcyjne dane, po czym przejmowali kody aktywacji tych kont. Transakcje zawierali najczęściej korzystając z kafejek internetowych w różnych miastach. Pieniądze trafiały na konta, które zakładali na cudze dokumenty tożsamości. W sumie ustalono sześć takich rachunków.

Według policji, próbowali też podrabiać karty płatnicze. Kupili czytnik, koder i czyste karty. Na próbę wykonali pięć kart; mieli już jednak przygotowanych kolejnych 100 czystych. W mieszkaniach podejrzanych w Kutnie i Stalowej Woli policjanci zabezpieczyli m.in. twarde dyski komputerów, które zostaną poddane specjalistycznym badaniom kryminalistycznym.

Źródło: Onet.pl, PAP