Projekt Think

Zapewne większość z Was zapoznała się już z projektem Think. Właśnie dzięki temu projektowi, łącząc swe komputery w jedną, wielką maszynę przetwarzającą dane, można pomóc uczonym w znalezieniu lekarstwa przeciw rakowi.
Aktualnie projekt Think zbija bardzo dużą popularność w internecie, a świadczy o tym coraz większa liczba internautów chcąca wziąźć udział w wielkiej akcji walki z rakiem.

Po pobraniu odpowiedniego programu zasysa on z internetu model białka wywołującego raka i 100 modeli cząsteczek potencjalnych leków. Think ocenia, jakie interakcje zachodzą pomiędzy trójwymiarowymi rekonstrukcjami białka i badanych substancji. Jeśli stwierdzi pożądaną reakcję, przesyła wynik do centrali, gdzie zostają podjęte dalsze badania.

Każdy, kto pobrał i uruchomił program, jest członkiem projektu Volunteer Your PC. Po wejściu na tę stronę i zalogowaniu się może sprawdzić statystyki swojego komputera, miejsce na liście aktywności „poszukiwaczy leku z rakiem” (zarówno ogólnej jak i polskiej). Warto zwrócić uwagę, iż na liście polskich komputerów biorących udział w programie na szóstym miejscu znajduje się maszyna Pawła Wimmera (absolwent SGPiS (obecnej SGH), od stycznia 1991 roku redaktor w Wydawnictwie Lupus, od 1995 roku w PCkurierze, webmaster witryny pisma. Obecnie redaktor naczelny Magazynu WWW. Podczas pracy w wydawnictwie Lupus zyskał sobie uznanie wśród środowiska webmasterów w Polsce, a jego kurs HTML jest jedną z najlepszych polskich publikacji wprowadzających w tajniki HTML). Aktywni użytkownicy mogą liczyć również na nagrody (również finansowe).
Posiadacz Think’a staje się więc członkiem rozrastającej społeczności internetowej skupionej na jednym celu – jak najszybszym wygraniu z tą groźną chorobą.