Przestępcy dobrze zarabiają na botnetach

Specjaliści zajmujący się badaniem ataków przeprowadzanych przez cyberprzestępców, którzy wykorzystują lukę MS06-040 uważają, że przeciętne zarobki jednego przestępcy wynoszą około 430 USD dziennie.

Badacze z niemieckiego Honeynet Project odkryli bezpośredni związek pomiędzy cyberprzestępcami tworzącymi botnety, a firmą DollarRevenue, która płaci po kilkadziesiąt centów za zainstalowanie na zainfekowanym pececie oprogramowania wyświetlającego reklamy.

Eksperci zauważyli, że w ciągu doby cyberprzestępcy za pomocą botnetu zainfekowali 7700 kolejnych maszyn i zainstalowali na nich software DollarRevenue. Niemieccy badacze zauważyli, że tylko jeden cyberprzestępca, który kontroluje sieć komputerów-zombie, zainfekował w ciągu czterech dni 9700 maszyn, dzięki czemu każdego dnia zarabiał po kilkaset dolarów.

„To lukratywny biznes” – mówi Thorsten Holz, który od lat zajmuje się monitorowaniem botnetów. „Dzięki DollarRevenue zarabia on dziennie 430 dolarów, a nie jest to jedyne oprogramowanie, które instaluje on na zaatakowanych komputerach. Pracuje też dla innych firm i zarabia również na wynajmowaniu botnetu spamerom”.

Źródło: Arcabit