Przyszłość należy do Javy

Mobilne aplikacje Java w roku 2008 wygenerują dla operatorów telefonii komórkowej obroty w wysokości przekraczającej 15 mld USD – prognozują eksperci z ARC Group. Tym samym Java będzie mieć 12,4% udziału we wszystkich wpływach z przesyłania danych w sieciach komórkowych.

Sprzedaż aparatów z obsługą Javy uległa w roku 2003 potrojeniu i osiągnęła wolumen 95,5 mln sztuk. Już teraz wartość mobilnego rynku Java wyniosła dla operatorów 1,4 mld USD. Lwia część tych pieniędzy powędrowała jednak do firm z dwóch krajów – Korei Pd. i Japonii. W Japonii możliwość uruchamiania apletów Javy posiada co drugi telefon.

Tak nierówny geograficzny podział rynku nie jest spowodowany kwestiami technologicznymi, lecz podejściem do Javy użytkowników „komórek”. Z badań ARC wynika, że w Korei i Japonii aż 80% sprzedanych w ubiegłym roku telefonów ze wsparciem dla technologii Java trafiło do aktywnych użytkowników takich aplikacji. W Europie analogiczny wskaźnik wynosi zaledwie 10%. Jednak według prognoz ekspertów, w ciągu najbliższych 5 lat sytuacja ulegnie zmianie. Do roku 2008 większość europejskich posiadaczy telefonów komórkowych ma korzystać z Javy przynajmniej raz w miesiącu.

W chwili obecnej aż 76% wszystkich aplikacji Javy uruchamianych na telefonach komórkowych to programy służące rozrywce. To również ma się zmienić – dziś operatorzy stawiają na gry, ale przecież nie wszyscy właściciele „komórek” to gracze. Dlatego w roku 2008 aplikacje rozrywkowe będą stanowić około 40% rynku, a kontrolę nad resztą udziałów przejmą usługi informacyjne i komunikatory.

Źródło informacji: The Register