Psychologia haseł

Hasła z założenia powinny być tajne i trudne do odgadnięcia. Jednak psycholodzy twierdzą, że stosunkowo łatwo przewidzieć używane hasło na podstawie danych personalnych użytkownika czy nawet tego co można znaleźć w pobliżu jego codziennego miejsca pracy. Zdaniem brytyjskich naukowców, hasła są zwykle tworzone na podstawie oczywistych pojęć.

Około 50% użytkowników tworzy hasła na bazie imienia/nazwiska członka rodziny, partnera lub zwierzęcia domowego. 30% używa nazwiska ulubionego piosenkarza czy sportowca. Takie bazowanie na łatwych do odgadnięcia związkach przy konstruowaniu haseł jest niezwykle niebezpieczne i zarazem bardzo popularne wśród (najczęściej tych biernych) użytkowników sieci.

Naukowcy uważają, iż przy wybieraniu haseł dużą rolę odgrywa nasza podświadomość. Użytkownicy mogą nawet nie wiedzieć dlaczego wybrali właśnie to słowo a nie inne jako hasło dostępowe do systemu. Ma to związek z pierwszym skojarzeniem jakie nam przyjdzie na myśl, kiedy jesteśmy pytani o hasło. Tylko ok. 10% użytkowników stosuje ukrytą a tylko kilka używa zupełnie przypadkową (random passwd) kombinację znaków.

Eksperci uważają, że najgorsze hasła to te które opierają się na własnym imieniu/nazwisku czy dacie urodzenia. Ale wiadomo, że nie trzeba być ekspertem by samemu dojść do tak oczywistej prawdy.

Serwis cnn.com przeprowadził kilka dni temu ankietę wśród odwiedzających serwis, w której zapytano o ilość używanych haseł. Na 12.710 głosujących 54% odpowiedziało, że od 1 do 5, 24% od 5 do 10 a więcej niż 10 haseł posiada 22% użytkowników

Zobacz również:
Jak zabezpieczyć dane?
Hasła i ich łamanie w WinNT
Polityka haseł w Windows 2000