Rekordowa Kazaa

Sharman Networks poinformowało, że służąca wymianie plików przez Internet aplikacja Kazaa została pobrana już 230 mln razy. Tym samym Kazaa odebrała komunikatorowi ICQ tytuł najpopularniejszego na świecie darmowego programu.

Program Kazaa ściąga z Internetu średnio 366 tys. osób dziennie. Tempo rozpowszechniania poprzedniego rekordzisty – komunikatora ICQ – jest kilkakrotnie niższe, bo wynosi „zaledwie” 50 tys. pobrań dziennie. Wynik uzyskany przez Kazaa jest imponujący. Komunikat o popularności programu rozsierdził jednak wytwórnie płytowe, które z powodu nielegalnej wymiany muzyki w Internecie ponoszą ogromne straty.

„To wstyd, że chwalą się sukcesem w umożliwianiu kradzieży efektów pracy twórczej innych ludzi” – skomentował informację rzecznik prasowy Recording Industry Association of America, która procesuje się z Sharman Networks.

„Czy odnieśliby taki sukces bez chronionej prawami autorskimi muzyki stworzonej przez dziesiątki tysięcy ludzi, którzy nie zarobili na tym nawet centa?” – pyta retorycznie.

Przedstawiciele Sharman Networks przypominają, że Kazaa służy też do dystrybucji legalnych plików – w tej kwestii firma współpracuje z Altnet. Nie ma jednak wątpliwości, że na dzień dzisiejszy autoryzowane pliki stanowią zaledwie promil materiałów przesyłanych za pośrednictwem sieci Kazaa.

Zobacz również:

Kazaa kontratakuje
Riaa.org – kolejny hacked!
Oryginalne komentarze na RIAA
Kolejny udany atak na RIAA
Hakerzy atakują strony RIAA!
Newsy dot. programu KaZaA
Dział P2P