Rekordowy poziom oszustw online

W ubiegłym roku na całym świecie blisko 10 milionów osób zostało w jakiś sposób oszukanych przy transakcjach online – takie dane przedstawił Gartner na konferencji RSA w San Francisco. Całkowita wartość tych oszustw szacowana jest na 1,2 mld USD, z czego znaczna większość padła łupem gangsterów ze Wschodniej Europy i krajów afrykańskich.

Jak wyjaśniła Avivah Litan, dyrektor zespołu Gartnera analizującego oszustwa finansowe, poziom „standardowej” przestępczości – np. kradzionych czeków – pozostaje mniej więcej na tym samym poziomie, natomiast liczba przestępstw komputerowych rośnie ostro w górę. Trend ten był szczególnie widoczny jeżeli chodzi o liczbę fałszywych przelewów pieniędzy z kont bankowych. Litan pochwaliła także banki za utrudnienie dokonywania oszustw za pomocą skradzionych kart kredytowych, dzięki wprowadzeniu monitoringu nietypowych transakcji. Niemniej podkreśliła potrzebę wprowadzenia równie skutecznych zabezpieczeń na pozostałe usługi finansowe realizowane drogą elektroniczną.

Tak wysoki poziom oszustw finansowych online powinien doprowadzić do zwiększenia nakładów na technologie zapewniające bezpieczeństwo, m.in. chodzi o lepsze metody autentykacji użytkownika i odejście od stosowania haseł. Litan przewiduje, że do 2007r. ok. 75% banków amerykańskich i 70% banków ogólnoświatowych odejdzie od zabezpieczania za pomocą haseł dostępu online do kont klientów.

Źródło informacji: Vnunet