Rewolucja twardych dysków?

Czy istnieje możliwość skonstruowania twardego dysku, który będzie sprzętowo zabezpieczony przed możliwością nieautoryzowanego modyfikowania zapisanych na nim danych? Dzięki firmie Seiko, teraz jak najbardziej jest to możliwe!

Już od połowy grudnia, do sprzedaży ma trafić nowe urządzenia firmy Seiko o nazwie „Secure Disk Protection Ni-3100 Series”. Nowy dysk dostarczany będzie wraz z kartą PCI, która odpowiedzialna jest za przełączania pomiędzy pozycjami odczyt/zapis i tylko do odczytu. Przełączenia można dokonywać jedynie za pomocą specjalnego klucza, instalowanego dodatkowo na serwerze tak więc pełną kontrolę nad transmisją danych ma tylko administrator.

Dokładnie urządzenie to skonstruowane jest z myślą o serwerach internetowych, w których największy nacisk kładzie się na bezpieczeństwo przechowywanych na nim danych. Dzięki nowemu urządzeniu, można zabezpieczyć cały dysk lub jego poszczególne partycje i ustawić go w pozycji tylko do odczytu, co pozwoli na swobodne przeglądanie uprzednio udostępnionych danych umiesczonych na serwerze, zaś osobą trzecim uniemożliwli ich modyfikowanie.