Robak Tasin zjada Windowsy

Najczęściej aktualnie wykrywanym wirusem komputerowym są trzy odmiany robaka Tasin. Program rozprzestrzenia się za pomocą poczty elektronicznej i jest bardzo groźny, bowiem kasuje dużą część plików systemu Windows.

Aby odwrócić uwagę użytkownika od własnej szkodliwej działalności, Tasin wyświetla na monitorze serię wiadomości, przypominających rodzaj gry. W tym czasie wirus rozsyła z zainfekowanego komputera swoje kopie, a następnie kasuje pliki systemowe.

Robak Tasin.A po raz pierwszy został wykryty kilka dni temu i od tego czasu stopniowo zajmuje coraz wyższą pozycję na liście najczęściej wykrywanych wirusów. Robak przychodzi wraz z hiszpańskojęzyczną wiadomością, przy czym zarówno temat wiadomości jak i treść zmieniają się w wielu konfiguracjach, spośród możliwych:

Tytuł:

re:xD no me lo puedo creer!!

re:Crees que puede ser verdad?

re:Amor verdadero

Tekst wiadomości:

No veas que cosas xD,luego me cuentas,chao

Crees en el amor de verdad?,miralo y ya hablamos,ciaooo

Mira lo que te mando y ya verás que los detalles mas pequeños son los que importan,ciaoo
oraz plików załącznika:

D-Incógnito.zip

Love-Me.zip

El_rechazo.zip

Po uruchomieniu załącznika Tasin.A tworzy na komputerze kilkanaście plików, z których część zawiera kopie wirusa, pozostałe zaś służą do podejmowania szkodliwej dla systemu działalności. Dodatkowo wirus łączy się z internetem, a następnie pobiera i uruchamia inne szkodliwe programy.

Z kolei wykryte we wtorek odmiany Tasin.B i Tasin.C, choć działają podobnie jak pierwowzór, posiadają znaczące różnice w porównaniu z robakiem Tasin.A. Przykładowo, uruchomienie załącznika wirusa Tasin.B powoduje wyświetlenie wiadomości, że dokument jest uszkodzony. Tasin.C pobiera i wyświetla erotyczne obrazki znanych osób pochodzenia hiszpańskiego.