Rząd za zniesieniem VAT-u na Internet

Rząd zwróci się do Komisji Europejskiej o zwolnienie internetu z podatku VAT – potwierdził we wtorek rzecznik rządu Marcin Kaszuba. Tymczasem posłowie pracujący nad ustawą o VAT już teraz rekomendują zniesienie podatku na Internet.

Obecna na konferencji minister do spraw europejskich Danuta Huebner potwierdziła, że Polska od dłuższego czasu porusza na różnych forach europejskich sprawę zniesienia VAT-u na dostęp do internetu. Huebner powiedziała, że kwestia ta nie wydaje się istotna obecnym członkom UE, ponieważ opłaty za te usługi są w tych krajach znacząco niższe. Polska argumentuje, że skoro Europa chce wdrażać strategię lizbońską (budowy konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy), to powinna ułatwić krajom wstępującym nadrobienie opóźnień w tej dziedzinie.

Rzecznik rządu dodał, że sprawa zniesienia VAT-u na usługi dostępu do internetu będzie jednym z priorytetów rządu po wejściu do Unii. – W tych gremiach europejskich, gdzie dotychczas poruszaliśmy tę kwestię mieliśmy jedynie głos doradczy, od maja to się zmieni – zapowiedział Kaszuba.

Przypomnijmy, że dziś usługi dostępu do sieci obłożone są 7-proc. VAT-em, ale resort finansów domaga się stawki podstawowej 22 proc., bo taka zasada obowiązuje w Unii i Polska nie wywalczyła tu żadnych ustępstw. Pod koniec lutego Sejm nie posłuchał rządu i wprowadził poprawkę zwalniającą z tego podatku indywidualnych użytkowników. W ubiegły czwartek poprawka Senatu przywróciła jednak 22-proc. VAT na usługi dostępowe.

Jarosław Pietras, podsekretarz Stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej powiedział w poniedziałek „Gazecie”, że jeśli wejdziemy do Unii z ustawą niezgodną z dyrektywami UE, to ktoś ją weźmie pod lupę i najprawdopodobniej zaskarży do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Może to zrobić Komisja Europejska, któreś z państw członkowskich lub nawet pojedynczy przedsiębiorca. – Jeśli do tego dojdzie, 1 maja podamy Polskę do Europejskiego Trybunału w Luksemburgu, a jeśli nie podporządkuje się jego wyrokowi, grozić jej będą wysokie kary finansowe – powiedziały „Gazecie” źródła w Komisji w Brukseli.

Szefowa UKiE Danuta Huebner przyznała we wtorek, że zachowanie obecnej stawki 7 proc. lub całkowite zniesienie VAT-u na Internet postawi nas w konflikcie z dyrektywami Komisji Europejskiej. Z wypowiedzi pani minister wynikało jednak, że rząd liczy na przekonanie pozostałych członków UE do idei zwolnienia usług dostępowych z VAT-u zanim ustawa trafi przed Trybunał.

Na wtorkowym posiedzeniu sejmowa komisja finansów publicznych rekomendowała Sejmowi zwolnienie z VATu usług dostępu do internetu. Głosowanie poprawek Senatu do ustawy o VAT odbędzie się w czwartek lub w piątek.

Źródło informacji: Gazeta Wyborcza

Chcemy taniego Internetu! Czy jesteś za tym, żeby Internet był obłożony podatkiem VAT w wysokości 22 procent jak chce Senat RP? Walcz o tańszy Internet! Nie chcemy żyć w kraju, w którym dostęp do sieci jest najdroższy w Europie! Pokażmy posłom, ilu nas jest. Wpisujcie się!.