Samoniszczące się filmy

Firma So-net – ISP należący do Sony – będzie sprzedawać w Sieci pliki z filmami, które po upłynięciu określonego czasu ulegną destrukcji.

Wypracowanie modelu udostępniania filmów w Internecie to wciąż nierozwiązany problem, blokujący rozwój tego rynku. Aby chronić się przed piratami, wielu usługodawców decyduje się na przekaz strumieniowy, co negatywnie odbija się na jakości prezentowanego materiału, jest też niewygodne dla użytkowników. Dlatego z uwagą trzeba śledzić wysiłki firmy So-net, która będzie udostępniać klientom całe pliki z filmami, które po ustalonym czasie uruchamiają procedurę autodestrukcji i tym samym mają być odporne na piractwo.

Zastosowaną przez So-net technologię opracowała firma Japan Wave. Zabezpieczenia przed nieautoryzowanym wykorzystaniem pliku są dwojakie. Po pierwsze film jest dzielony na kilka mniejszych plików i umieszczany w różnych miejscach dysku twardego. Do odtworzenia zapisanego w ten sposób filmu niezbędny jest specjalna aplikacja. Drugi poziom ochrony to właśnie automatyczne kasowanie plików – każdy z fragmentów ma zapisany mały program, który w wyznaczonym terminie usuwa zapis z dysku.

Źródło informacji: ZDNet