Schwytano dwóch hakerów ze Świdnicy

Dwóch hakerów komputerowych, którzy włamywali się do serwera jednej ze świdnickich firm oraz podszywali się pod różnych użytkowników sieci, zatrzymali dolnośląscy policjanci – poinformowała rzecznik prasowy świdnickiej policji Katarzyna Wilk.

Jak wyjaśniła, hakerów „namierzyli” wspólnie specjaliści z sekcji do walki z przestępczością obrotu gospodarczego świdnickiej komendy i wyspecjalizowany zespół do spraw przestępczości komputerowej komendy wojewódzkiej policji we Wrocławiu. Zatrzymano dwóch mieszkańców Świdnicy – 27-letniego Marka C. i rok młodszego Łukasza S.

„Ustalono, że zakłócali oni przetwarzanie i gromadzenie danych znajdujących się na serwerze firmy. Przełamując zabezpieczenia i wykorzystując zdobyte nielegalnie hasła włamywali się do serwera przejmując nad nim kontrolę, co umożliwiało im „żeglowanie” po internecie” – wyjaśniła Wilk.

Dodała, że działalność hakerów utrudniała pracę firmy, do której serwera włamywali się. „W tym czasie mężczyźni podszywali się pod innych użytkowników sieci, także międzynarodowych” – powiedziała rzecznik.

Podczas akcji policjanci zabezpieczyli dysk twardy komputera należącego do mieszkanki Świdnicy, która nie uczestniczyła w procederze.

„Kobieta posiadała legalne oprogramowanie, które służyło jej córce do nauki na wirtualnych studiach. Do chwili odzyskania dysku, który zostanie poddany badaniom przez biegłego, będzie mogła korzystać z internetu w świdnickiej komendzie” – zaznaczyła rzecznik.

Źródło informacji: PAP, Gazeta Wyborcza