Serwery uniksowe z procesorami nowej generacji Power5

Firma IBM wprowadziła do swojej oferty serwery uniksowe z procesorami nowej generacji – Power5. Nowe produkty będą dostępne od 31 sierpnia i będzie można na nich uruchamiać kilka systemów operacyjnych równocześnie.

Power5 to serwery klasy low-end i średniej: 2-procesorowy eServer p5 520, 4-procesorowy p5 550 i 16-procesorowy p5 570. Wykorzystują taki sam sprzęt jak zaprezentowane w maju serwery p5 pracujące pod kontrolą i5 i Linuksa. Tym samym IBM posiada identyczny sprzęt dla trzech różnych systemów, co z pewnością przysporzy producentowi klientów wśród firm wykorzystujących różne platformy. Kolejne uniksowe modele z Power5 mają pojawić się pod koniec roku – znajdzie się wśród nich system z 64 procesorami. Ceny modelu p5 520 zaczynają się od niespełna 12 tys. USD, a p5 550 od 32,5 tys. USD.

Serwery uniksowe to jeden z najaktywniejszych sektorów rynku – lokują się pomiędzy bardzo drogim sprzętem mainframe a tanimi, ale do wielu zastosowań niewystarczającymi systemami pracującymi pod kontrolą systemu Windows. IBM – który „przegapił” uniksowy boom lat 90-tych – dzięki nowym modelom ma szansę nadrobić zaległości do liderów tego rynku: firm Sun i HP. Zwłaszcza, że firmy te są obecnie na etapie „odświeżania” swoich technologii i według ekspertów nie mają zbyt wielu produktów, które mogłyby skutecznie odeprzeć atak nowych modeli „Big Blue”. Sun dopiero przygotowuje się do użycia procesorów Fujitsu SPARC64 nowej generacji, z kolei HP porzuca architekturę PA-RISC na rzecz układów Intel Itanium.

Źródło informacji: ZDNet