SKANDAL: MS chce pobierać opłaty za FAT’a !

Po 28 latach Microsoft „przypomniał sobie” o prawach do systemu plików FAT. Firma poinformowała, że zamierza nałożyć opłaty licencyjne na producentów kart pamięci i przenośnych urządzeń cyfrowych.

Oznacza to, że producenci dyskietek, za każdą z nich bedą musieli placić Microsoftowi tylko za to, że bedą one kompatybilne z windowsami. Wygląda więc na to, że MS chce kasować $$$ za mozliwość bycia kompatybilnym z ich systemem…

System FAT jest dziś powszechnie wykorzystywany na dynamicznie rosnącym rynku aparatów cyfrowych i innych elektronicznych produktów konsumenckich i zapewne z tego powodu gigant z Redmond postanowił upomnieć się o swój patent. Wszystkie firmy wykorzystujące system FAT będą teraz musiały płacić Microsoftowi 25 centów za jedno urządzenie lub 250 tys. USD za licencję zwalniającą od rozliczeń za liczbę sprzedanych sztuk.

W ten zaskakujący sposób Microsoft zapewnił sobie – bez żadnego wysiłku – nowe źródło dochodu. Zapewne zastrzyk gotówki będzie pokaźny, bo nie sposób wyobrazić sobie że producenci milionów urządzeń elektronicznych nagle zmienią system plików lub będą sprzedawać klientom niesformatowane nośniki.

Więcej informacji na http://www.microsoft.com/mscorp/ip/tech/fat.asp

Definicja systemu plików – FAT

Podziękowania dla BIGHard’a za podesłanie informacji.