Sposób na internetową cenzurę

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Toronto stworzył nowe oprogramowanie o nazwie Psiphon, umożliwiające dyskretne ominięcie systemów cenzurujących internet.

Nowa aplikacja znajdzie zastosowanie przede wszystkim w krajach ograniczających swobodę dostępu do informacji, w których użytkownicy zostali pozbawieni możliwiości przeglądania zagranicznych portali.

Oprogramowanie Psiphon pozwala obywatelom represyjnych reżimów łączyć się ze światem zewnętrznym, za pomocą komputerów w innych państwach, które pełnią funkcję serwerów proxy. Dzięki temu ryzyko identyfikacji użytkownika jest minimalne.

Jak wyjaśniają pomysłodawcy projektu, właściciel udostępnianego komputera musi jedynie założyć konto dla użytkownika „zza żelaznej kurtyny” i przesłać do niego login wraz z hasłem. Zablokowanie takiego połączenia będzie dla sieciowych cenzorów utrudnione, ze względu na brak informacji na temat adresu proxy danego komputera, który będzie znany tylko użytkownikowi oraz właścicielowi „pożyczanego” systemu.

Główną zaletą aplikacji Psiphon jest możliwość anonimowego korzystania z jej usług, ponieważ nie jest wymagana instalacja żadnego oprogramowania na zdalnym komputerze. Dzięki temu trudno będzie udowodnić użytkownikowi ewentualną „winę”, przeszukując zasoby jego dysku twardego.

Psiphon korzysta ponadto z portu 443, który przeważnie wykorzystywany jest do wymiany danych finansowych i rzadko kiedy bywa zablokowany.

Źródło: Vnunet