Strach wart 2 miliardy dolarów

Firma analityczna Gartner ocenia, że tegoroczne straty handlu internetowego, spowodowane obawą konsumentów przed płynącymi z Sieci zagrożeniami, wyniosły 2 miliardy dolarów.

Gartner zapytał o zakupy on-line 5000 dorosłych mieszkańców USA. Około połowa z nich stwierdziła, że obawia się kradzieży danych osobowych, informacji na temat konta bankowego czy ataków na swój komputer.

Ponad 10% badanych dodało, że w porównaniu z rokiem ubiegłym spędziło na internetowych zakupach dwukrotnie mniej czasu. Przyczyną była właśnie obawa o bezpieczeństwo.

Gartner przeprowadza podobne analizy co roku. Analitycy zauważyli, że liczba osób obawiających się zakupów w Sieci pozostaje na stałym poziomie. Wzrosła za to liczba tych, którzy zmienili swoje przyzwyczajenia właśnie w obawie przed zagrożeniami.

„Jeśli porównamy badania tegoroczne i ubiegłoroczne zauważymy, że niemal tyle samo ludzi mówi, że martwi się o bezpieczeństwo” – stwierdziła Avivah Litan z Gartnera. „Ale w tym roku więcej osób przestało dokonywać online’owych transakcji i mniej wydało na zakupy w Sieci” – dodaje.

„Konsumenci kojarzą defraudację niemal wyłącznie z handlem elektronicznym. Ale obecnie wszystko jest zautomatyzowane. Konsumenci przenoszą swoje obawy na zakupy w sieci czy internetową bankowość, a w rzeczywistości tradycyjne sklepy są tak samo niebezpieczne” – dodaje Litan.

Przedsiębiorcy, widząc co się dzieje, poprawiają bezpieczeństwo transakcji. Problem w tym, jak zauważa Litan, że prawo nie nadąża za zmianami. „Jeśli popatrzymy na przepisy, na przykład dotyczące bankowości czy kart kredytowych, zauważymy, że mają dwa lata opóźnienia” – stwierdziła pracownica Gartnera.

Źródło: Arcabit