Sun prezentuje nowe serwery

Dziś debiutują dwa nowe produkty Sun Microsystems: serwer V880 oraz przystosowany do pracy w ciężkich warunkach system Netra 20.

V880 – nowy serwer wyposażony w procesory UltraSparc III, dotychczas znany pod nazwą kodową Daktari – w najtańszej wersji z dwoma procesorami kosztuje około 29 tys. dolarów. System wyposażony w cztery procesory to już wydatek rzędu 49 tys. „zielonych”. Ceny konfiguracji ośmioprocesorowej jeszcze nie podano. V880 ma przyczynić się do wzrostu udziału serwerów UltraSparc III w obrotach Suna – w tej chwili wciąż najwięcej sprzedaje się systemów z układami UltraSparc II. Proporcje w sprzedaży serwerów tych dwóch typów mają się odwrócić w połowie przyszłego roku. Analitycy przewidują, że w tym właśnie czasie nastąpi ogólne ożywienie na rynku serwerowym.

Równocześnie z V880 do oferty Suna trafił system Netra 20. To wyposażone w dwa procesory urządzenie może pracować w trudnych warunkach: jest odporne na wysokie i niskie temperatury, dym oraz wysokie napięcie. Przeznaczone jest na rynek telekomunikacyjny. Cena – w zależności od konfiguracji – wynosi od 11 do 20 tys. dolarów.