Systemy sieciowej ochrony antywirusowej

Firma Cisco Systems oraz Trend Micro zawarły umowę, która jest rozszerzeniem nawiązanej w listopadzie poprzedniego roku współpracy dotyczącej kontroli dostępu do samodzielnie broniących się sieci, na wspólną współpracę nad sieciowymi systemami ochrony przeciw wirusom i robakom.

Nowe porozumienie pomiędzy firmami ma na celu zintegrowanie rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa sieciowego z technologiami ochrony antywirusowej oraz oceny wrażliwości systemów oraz zapobiegania epidemiom wirusów komputerowych.

Pierwszy etap porozumienia zostanie zrealizowany w trzecim kwartale 2004 roku. Wtedy to do oprogramowania IDS Cisco zostaną włączone sygnatury wirusów i robaków internetowych przygotowane przez Trend Micro co w efekcie zapewni użytkownikom dodatkową ochronę przed tymi zagrożeniami.

Drugi etap który zostanie zrealizowany na początku 2005 roku ma obejmować stopniowe licencjonowanie przez Cisco dodatkowych technologii które obejmować mają m.in. ocenę podatności komputerów i zabezpieczania przed epidemiami wirusów komputerowych oraz automatyczne usuwanie szkód.

Według ostatnio przeprowadzonych badań wynika, że około 30% ruchu jest zakłócane przez wirusy, ataki hakerów a także poprzez problemy z oprogramowanie. A zatem zawarcie takiej umowy pomiędzy Cisco Systems a Trend Micro może mieć duży wpływ na bezpieczeństwo i funkcjonowanie Internetu.