Szpieg Microsoftu: BugReporter

Przedstawiciele amerykańskiego rządu, wysłali ostrzeżenie do firm korzystających z programów Microsoftu takich jak Office XP oraz Internet Explorer 5, iż aplikacje te mogą niepostrzeżenie przesyłać do giganta z Redmond fragmenty dokumentów, otwieranych przez ich pracowników.

Dokładnie w ten sposób, działa jedno z narzędzi zaimplementowanych do tych programów które kryje się pod nazwą Bug Report. W chwili pojawienia się poważnego błędu w programie czy też np. zawieszenie się aplikacji, program ten wysyła do pracowników Microsoftu powiadomienie, zawierające m.in. fragment dokumentu, nad którym pracowano w momencie wystąpienia błędu.

Oczywiście przedstawiciele Microsoftu zaprzeczyli tym pogłoskom, jakoby możliwe było wysyłanie takich informacji bez wiedzy użytkownika. Jak twierdzą, program przed wysłaniem raportu zawsze zapyta się użytkownika czy chce przesłać informacje w celu sprawdzenia błędu czy też nie. Przedstawiciele zapewniaja także, że wszelkie informacje przesyłane w ten sposób są dodatkowo kodowane, co sprawia, że nie ma do nich dostępu nikt, poza pracownikami koncernu.