Tajne kody Microsoftu

Microsoft będzie udostępniał kody swego systemu operacyjnego zaufanym – wybranym przez siebie organizacjom międzynarodowym i agendom rządowym. Na liście wybrańców znalazło się 60 krajów i organizacji m.in administracja Busha, rząd Rosji, Chiny oraz NATO.

Dzięki znajomości kodów źródłowyc, „wybrańcy” będą w stanie lepiej zabezpieczać swoje systemy i bazy danych przed ewentualnymi atakami hackerów.

Microsoft stracił ostatnio sporo dużych kontraktów i prawdopodobnie to spowodowało podjęcie decyzji o udostępnieniu kodów źródłowych. Jednak nie jest to pierwsza decyzja o ujawnieniu tajnych kodów. Bowiem to w 2000 roku komputerowy gigant postanowił je udostępnić niektórym instytucjom badawczym i edukacyjnym.

„Nasza firma postanowiła zaufać rządom” – mówi Salah Dandan z Microsoft, a wiadomo, że coraz więcej użytkowników, zwłaszcza w dużych instytucjach woli korzystać z darmowych, ogólnie dostępnych systemów operacyjnych – na przykład Linuxa, które można ściągać z internetu i dowolnie, w zależności od potrzeb modyfikować.