Tele2 pozwała do sądu TP SA

Operator telekomunikacyjny Tele2 złożył pozew sądowy przeciwko Telekomunikacji Polskiej, od której domaga się blisko 368 tys. zł odszkodowania z tytułu utraconego zysku – poinformował na konferencji dyrektor spółki Fredrik de Lerigon.

„TP SA nie wykonuje decyzji Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty z maja tego roku, umożliwiającej nam oferowanie połączeń na telefony komórkowe” – powiedział w czwartek de Lerigon.

Dodatkowo, według Tele2, TP SA w niektórych regionach Polski (w strefie numeracyjnej Warszawa i Szczecin), nie realizuje zleceń preselekcji abonentów, którzy podpisali z operatorem umowę na świadczenie usług telefonicznych.

Preselekcja to stały wybór operatora telekomunikacyjnego na usługi m.in. międzystrefowe, który jest dokonywany na wniosek abonenta w centralach telefonicznych jego macierzystego operatora.

Domyślnie operatorem połączeń międzystrefowych i międzynarodowych wszystkich klientów TP SA jest sama TP SA, ale prawo telekomunikacyjne daje możliwość wyboru innego operatora.

„Pomimo wielokrotnych interwencji URTiP oraz wszczętego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postępowania antymonopolowego, Telekomunikacja Polska systematycznie łamie prawo, nie wypełniając obowiązków nałożonych na nią w zakresie preselekcji” – powiedział de Lerigon.

Tele2 AB jest jednym z największych europejskich operatorów telekomunikacyjnych, który oferuje usługi telefonii stacjonarnej i komórkowej oraz usługi dostępu do internetu. Grupa Tele2 ma ponad 20 mln klientów w 23 krajach Europy.

Tele2 działa w Polsce od 1999 roku pod nazwami Tele2 Polska i In2Loop, oferując usługi m.in. bezprzewodowego dostępu do Internetu i usługi połączeń międzynarodowych i międzymiastowych.