Toruńsko – bydgoska wojna internetowa

Rozgorzała toruńsko – bydgoska wojna na strony internetowe. W sieci zainaugurowała swoją działalność strona www.dwumiasto.pl, która ma być „bydgoską” odpowiedzią na istniejącą od ponad roku „toruńską” stronę www.torun-bydgoszcz.pl.

Autorzy obu witryn są anonimowi i nie przebierają w epitetach.

„Autorzy strony www.torun-bydgoszcz.pl, przedstawiając historię sporu Bydgoszczy z Toruniem, posługują się na szeroką skalę propagandą i manipulacją” – pisze anonimowy autor strony www.dwumiasto.pl. Witryna www.torun-bydgoszcz na jednej z podstron zarzuca z kolei konkurencji, że obraz Bydgoszczy jako ważnej w Polsce metropolii jest przez nią sztucznie lansowany „przy pomocy własnych, bydgoskich mediów”, a niektórzy bydgoszczanie nie potrafią polemizować z faktami”.

Choć autorzy obu stron przekonują o odwieczności konfliktu na linii Toruń – Bydgoszcz, to oba miasta rywalizują w tej chwili głównie na niwie sportowej. Co prawda walczą jeszcze o siedzibę sądu i prokuratury apelacyjnej, ale jednocześnie podpisały w ubiegłym tygodniu umowę o budowie wspólnej metropolii, która obejmie oprócz nich kilkanaście sąsiednich gmin.

Poszukiwania autorów protoruńskiej witryny dotychczas się nie powiodły, a tropy wiodą do Niemiec. Strona probydgoska została założona w USA [widnieje na serwerze Appalachian State University].

źródło: Onet/PAP