Toshiba uruchamia kryptografię kwantową

Europejskie Centrum Badawcze firmy Toshiba zademonstrowało w działaniu pierwszy na świecie system niezawodnej kryptografii kwantowej. System pracował w sposób ciągły od momentu uruchomienia w ubiegłym tygodniu.

Idea kryptografii kwantowej polega na przesyłaniu pojedynczych fotonów przez standardowy światłowód. Taki system jest zdolny do przesłania tysięcy kluczy szyfrujących na sekundę, a dodatkowo transmisja może być realizowana na dystansie przekraczającym 100 km.

Toshiba ogłosiła, że jest już gotowa do rozpoczęcia rozmów z firmami telekomunikacyjnymi i potencjalnymi użytkownikami w sprawie komercjalizacji technologii kryptografii kwantowej, która gwarantuje dużo większe bezpieczeństwo transmisji w sieci komputerowej. Na razie brak jednak danych na temat ewentualnych kosztów i daty premiery systemu dostępnego dla szerokiego kręgu użytkowników.

Zasada działania systemu polega na przesyłaniu długich łańcuchów fotonów modulowanych w taki sposób, aby reprezentowały zera i jedynki. Modulacja fotonów realizowana jest na dwa sposoby, zależne od zastosowanej metody polaryzacji światła. Zgodnie z zasadą nieoznaczoności Heisenberga, nie jest możliwe odgadnięcie obydwu rodzajów polaryzacji światła, a tym samym danych reprezentowanych przez foton. Ta fundamentalna zasada fizyki kwantowej jest więc gwarantem bezpieczeństwa przesyłanych danych.

Źródło informacji: ZDNet