Uderzenie w piratów filmowych

Filmowe Stowarzyszenie Ameryki (The Motion Picture of America – MPAA) ostrzega, że będzie się domagać kar do 30 tysięcy dolarów od każdego nielegalnie rozpowszechnianego filmu w internecie.

Szef MPAA, Dan Glickman powiedział, że 16 listopada stowarzyszenie zacznie kierować do sądów setki wniosków o ukaranie internetowych piratów. „Nie była to łatwa decyzja, ale trzeba to zrobić zanim nielegalna wymiana filmów w internecie wymknie się spod kontroli” – mówi Glickman.

Zdaniem szefa MPAA, internetowe piractwo „stanowi najpoważniejsze zagrożenie dla podstaw ekonomicznych przemysłu filmowego w jego 110. letniej historii.” Według stowarzyszenia, amerykańskie wytwórnie filmowe tracą corocznie w wyniku nielegalnej wymiany filmów ponad 3 mld. dolarów.

MPAA reprezentuje siedem głównych amerykańskich wytwórni filmowych. Od około dwóch lat legalną walkę z internetowymi piratami prowadzą amerykańskie wytwórnie płytowe.

Wnioski do sądów przeciwko osobom nielegalnie kopiującym utwory muzyczne trafiają też od kilku miesięcy w niektórych krajach europejskich.

Źródło informacji: BBC