Ułóż sobie klawiaturę

Podczas targów Comdex, firma Cubeboard z Hongkongu zaprezentowała nietypową klawiaturę komputerową dostosowaną do potrzeb czasów, w których karierę robi słowo „personalizacja”. Zaprezentowane urządzenie pozwala bowiem na… dowolne przekładanie klawiszy.

Pierwsza maszyna do pisania powstała w roku 1868. Choć pamięta o tym niewiele osób, zastosowany w niej układ QWERTY miał na celu spowolnienie pracy maszynistki, dzięki czemu prymitywny mechanizm miał mniej okazji by się zacinać. Chodziło przede wszystkim o rozdzielenie liter, które w wyrazach najczęściej ze sobą sąsiadują, co miało zapobiec równoczesnemu wciśnięciu dwóch klawiszy i zablokowaniu czcionek. Pomimo rozwoju technologii, układ QWERTY przetrwał do dziś, choć w międzyczasie powstawało wiele projektów klawiatur mających usprawnić pisanie. Najsłynniejszą jest chyba powstała przed II Wojną Światową klawiatura Dvoraka. Jej twórcy przeanalizowali układ QWERTY i wytknęli jego błędy, m.in. większe obciążenie lewej ręki, podczas gdy większość użytkowników jest praworęczna. Na podstawie analizy częstotliwości występowania poszczególnych liter oraz ludzkiej anatomii przygotowano nową, bardziej ergonomiczną klawiaturę, która jednak nigdy nie zdobyła większej popularności. Teraz na walkę z niedoskonałym układem QWERTY rusza firma Cubeboard, choć należałoby może raczej powiedzieć: zachęca do tej walki samych użytkowników.

Konstrukcja klawiatury Cubeboard umożliwia dowolne wyciąganie i przekładanie klawiszy. Klawiatura samoczynnie przesyła do komputera informacje o zmianie położenia danego przycisku, dzięki czemu konfiguracja następuje automatycznie i nie wymaga ingerencji użytkownika. Teraz każdy będzie mógł samodzielnie eksperymentować z układem klawiatury. Oczywiście trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy przeciętny użytkownik będzie chciał zmieniać swoje nawyki i poświęcać czas na testowanie podobnych zmian. Przedstawiciele Cubeboard utrzymują jednak, że odpowiedź może być twierdząca i takim rozwiązaniem mogą zainteresować się nie tylko miłośnicy nietypowych gadżetów.