Unia skarży Polskę za VAT na Internet

Ledwo nasz rząd złożył w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości skargi na Brukselę, a już wiadomo, że jesienią ruszą sprawy przeciwko nam za łamanie unijnego prawa. Głównie chodzi o łamanie unijnego prawa w opodatkowaniu Internetu.

Komisja uważa, że Polska nie ma prawa stosować preferencyjnej stawki VAT na dostęp do Internetu (klienci indywidualni oraz instytucje oświatowe są w naszym kraju zwolnieni z tego podatku). Bruksela przypomina, że powinna obowiązywać stawka podstawowa, czyli w przypadku Polski 22 procent.

Między Warszawą a Brukselą trwają przepychanki w tej kwestii. „Tłumaczymy, że zwiększenie podatku uniemożliwi korzystanie z Internetu wielu szkołom i osobom prywatnym” – opowiada jeden z negocjatorów.

To jednak nie przekonuje Brukseli. Zdaniem Komisji Europejskiej receptą na obniżenie cen jest stworzenie warunków dla większej konkurencji na rynku, w tym ograniczenie dominacji TP SA. Zdaniem unijnych dyplomatów tego sporu polski rząd nie ma szans wygrać i jeśli nie ustąpi, to przegra przed trybunałem.

„W nowelizacji ustawy o VAT rząd zaproponował rozwiązania zgodne z unijnymi. Zmienili je posłowie, doskonale wiedząc, co robią” – przypomina minister ds. europejskich Jarosław Pietras.

Pozwy Brukseli przeciwko krajom członkowskim i na odwrót to zwyczajna unijna procedura. Tylko w tym roku do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wpłynęło już prawie 300 takich skarg. Na ich rozpatrzenie trzeba czekać średnio po 2 lata. Komisja Europejska wygrywa w luksemburskim trybunale przeszło 3/4 procesów wytoczonych krajom członkowskim. Sprawa może zakończyć się nie tylko nakazem zmiany prawa, ale wręcz skazaniem państwa na wysokie kary za każdy dzień łamania unijnych regulacji. Jeżeli Komisja przegrywa, jej błędne decyzje są uchylane.

Zobacz również:
– Nie dla wszystkich zwolnienie – VAT a opodatkowanie
– VAT na Internet: Sejm zdecydował
– Unia Europejska ostrzega Polskę w sprawie VAT
– Rząd za zniesieniem VAT-u na Internet
– Kolejne spory na temat zwolnienia z VAT usług dostępu do internetu
– VAT na dostęp do internetu – co z tego wynika
– 0-proc. VAT na Internet

Źródło informacji: Rzeczpospolita