Unia surowa dla piratów

W przyszłym tygodniu w Parlamencie Europejskim prawdopodobnie obędzie się głosowanie nad nowym, kontrowersyjnym prawem antypirackim.

Intellectual Property Rights Enforcement Directive to dyrektywa, która z założenia ma wspomóc firmy chronione przez prawa własności intelektualnej w walce ze zorganizowanym piractwem i producentami „podróbek”. Prace nad wprowadzeniem nowych przepisów zostały zintensyfikowane w obliczu rozszerzenia Unii o nowe kraje – w tym Polskę. Wysoki poziom piractwa w nowych państwach członkowskich przynosi bowiem straty firmom europejskim.

Największe kontrowersje wzbudza zapis, że działanie dyrektywy nie ogranicza się do przypadków naruszania własności intelektualnej w celach komercyjnych. Karą będą więc zagrożone także osoby prywatne, które np. korzystają z internetowych sieci peer-to-peer. Penalizacja grozi też takim formom ingerencji w materiały chronione prawem autorskim, jak np. przeznaczone dla ludzi niewidomych aplikacje do czytania książek elektronicznych.

Głosowanie nad dyrektywą zostało pierwotnie zaplanowane na 9 lutego, jednak zostało przełożone – zwolennicy ustawy są gotowi na pewne kompromisy, które mają nakłonić sceptyków do poparcia nowego prawa. Z tej przyczyny w dyrektywie prawdopodobnie pojawią się zapisy dające poszczególnym członkom Unii Europejskiej pewną swobodę w jej interpretacji.

Źródło informacji: CNET.News