USA może zrezygnować z planu bio-paszportów

Plany amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) przewidywały wprowadzenie do końca października 2005 r. danych biometrycznych w paszportach obywateli Unii, podróżujących do Stanów Zjednoczonych bez wizy. Prawdopodobnie nie zostaną one zrealizowane, gdyż europejskie rządy obawiają się zawodności technologii biometrycznych.

Jak poinformował zespół CERT Polska w chipie umieszczanym w dokumentach miały być zawarte m.in. dane o odciskach palców oraz obrazie siatkówki oka właściciela.

Tymczasem w Irlandii obrońcy praw człowieka obawiają się wykorzystania danych biometrycznych do celów innych niż przewidywane przez program.

Wskazują też na znaczne ryzyko błędnych rozpoznań właściciela na podstawie danych biometrycznych ze względu na zawodność technologii.

Testy przeprowadzone w Wielkiej Brytanii w związku z planami wprowadzenia biometrycznego dowodu osobistego pokazały, że mogą mieć rację.

W testach, w których wzięło udział 10 000 Brytyjczyków wykorzystywano komputerowy obraz twarzy, tęczówki i odcisków palców.

Niestety, zanotowano sporo problemów z poprawnycm wprowadzeniem i weryfikacją danych.

Problem zawodności dostrzegają także Amerykanie i prawdopodobnie w związku z tym odstąpią od wymogu posiadania paszportów biometrycznych, a do wjazdu na teren USA bez wizy będzie – tak jak do tej pory – uprawniał zwykły paszport ze zdjęciem.

Oczywiście, dotyczy to jedynie obywateli krajów, dla których obowiązek wizowy został zniesiony.

Źródło: The Register / CERT Polska
Unia chce odroczyć wprowadzenie e-paszportów
Będziemy wymieniać paszporty?