Użytkownicy Nmap zostaną ujawnieni?

Autor popularnego skanera sieciowego Nmap ostrzega wszystkich jego użytkowników że agenci FBI zamierzają uzyskać dostęp do logów z jego serwera. Fyodor poinformował iż według obowiązujących przepisów prawnych może zostać zmuszony do ujawnienia logów.

Anonimowość użytkowników programu Nmap jest bardzo ważna i autor nie zamierza dopuścić do ujawnienia adresów IP użytkowników którzy pobrali program z jego serwera. Niestety nie może tego zrobić jeśli będzie to sprzeczne z prawem.

Nmap jest najpopularniejszym skanerem sieciowym. Program umożliwia skanowanie systemu w celu określenia usług zainstalowanych na określonej maszynie. Zawiera również narzędzie OS Fingerprinting, które umożliwia określenie systemu operacyjnego na skanowanej maszynie.

Problem skanowania naszego serwera można rozwiązać przy pomocy narzędzia PortSentry. Narzędzie jest odpowiedzialne zarówno za wykrywanie jak i zapobieganie skanowaniu.

Fyodor zaleca wszystkim użytkownikom programu Nmap, aby podczas pobierania nowej wersji wykorzystywali anonimowe serwery proxy lub inne metody, które są pomocne w utajnieniu adresu IP.

Źródło informacji: SecurityFocus